BLADES SERVICE
Cień pod sliderem

Naprawa łopat turbin wiatrowych

Zajmujemy się naprawą łopat turbin wiatrowych dla Klientów z Polski oraz zagranicy. Usługa jest konieczna, gdy dojdzie do uszkodzeń mechanicznych czy tych wynikających z procesów erozyjnych. Prace są realizowane przez doświadczony zespół techników, którzy mają uprawnienia do legalnego świadczenia usług w obrębie lądowych farm wiatrowych.

Podczas naprawy skrzydeł wykonywana jest pełna dokumentacja opisowa i fotograficzna usterki oraz kolejnych etapów prac naprawczych. Raport zawiera:

  • typ uszkodzenia,
  • oznaczenie dokładnej lokalizacji usterki,
  • oznaczenie skrzydła oraz turbiny, wieży itd.

Dokumentacja pozwala zarządcy farmy wiatrowej na ewidencjonowanie usterek oraz wszelkich wykonanych napraw skrzydeł.

Zakres usług naprawczych

W ramach naprawy łopat elektrowni wiatrowych zajmujemy się:

  • naprawą i renowacją powłok malarskich łopat turbin wiatrowych,
  • naprawą uszkodzeń mechanicznych skrzydeł turbin wiatrowych,
  • naprawą zewnętrznej powierzchni powłoki malarskiej wieży wiatrowej,
  • laminacją, pracami szlifierskimi itp.

W celu zapobiegania poważnym awariom skrzydeł należy przeprowadzać regularny serwis łopat wiatrowych. W jego trakcie doświadczeni serwisanci dostrzegą już najmniejsze ubytki w powłoce konstrukcji, co pozwala je natychmiast usunąć. Warto przy tym pamiętać, że tego rodzaju usterki prowadzą do znacznego spadku wydajności całej instalacji, a więc pośrednio generują poważne straty finansowe.

Naprawa łopat turbin wiatrowych

Źródła uszkodzeń skrzydeł turbin wiatrowych

Regularna naprawa skrzydeł turbin wiatrowych jest konieczna ze względu na to, że te są stale narażone na szkodliwy wpływ czynników atmosferycznych: nadmiernie wysokie lub niskie temperatury, wilgoć, oblodzenia. Zagrożeniem są dla nich również uszkodzenia mechaniczne, do których dochodzi np. podczas silnego wiatru czy zderzenia z ptakami — wówczas może dojść nawet do pęknięcia skrzydła instalacji. Tego rodzaju sytuacje prowadzą do obniżenia trwałości wierzchniej warstwy powłoki łopaty, a w uszkodzonej powłoce mogą pojawiać się wżery i ubytki. Na erozję mechaniczną narażone są w szczególności krawędzie skrzydeł.

Duża powierzchnia łopat sprawia, że te są bardzo wrażliwe na zmieniające się warunki pogodowe, a także na podmuchy wiatru. Mimo że ten stanowi w ich przypadku źródło energii, może powodować także uszkodzenia, które należy w porę zauważyć i usunąć. Wiatr o dużej prędkości czy przenoszone przez podmuchy cząstki mogą przyczyniać się do uszkodzenia powłoki łopaty, jak również całej wieży wiatrowej. Intensywne porywy wiatru mogą przyczyniać się do nadwyrężenia połączeń segmentowych, a w konsekwencji zniszczenia łopaty.

Aby dokonać jej naprawy, warto sięgnąć po pomoc zaufanych serwisantów, którzy regularnie podnoszą swoje kwalifikacje w zakresie obsługi i napraw łopat turbin wiatrowych. Pomożemy Ci zadbać o stan techniczny całej instalacji i doradzimy, jak przedłużyć jej żywotność. Zapraszamy do współpracy.