BLADES SERVICE
Cień pod sliderem

Łopaty jako ważny element turbin wiatrowych

W celu przetworzenia energii kinetycznej wiatru na energię elektryczną wykorzystywane są turbiny wiatrowe. Jest to możliwe dzięki wprawieniu w ruch wirnika, którego ruch przenoszony jest na wał, a następnie energia obrotów wirnika za pomocą przekładni przenoszona jest do generatora. Generator przekłada energię obrotów wirnika na ekologiczną energię elektryczną. Wyjaśniamy, jakie znaczenie dla produkcji energii wiatrowej mają prawidłowo funkcjonujące łopaty turbin wiatrowych.

Turbiny wiatrowe w teorii i praktyce…

Od wielu lat możemy w naszym najbliższym otoczeniu zauważyć pojawiające się turbiny wiatrowe. Służą one w celu przetwarzania energii kinetycznej wiatru na energię obrotów wirnika, która dzięki generatorowi zamieniana jest na energię elektryczną. Turbiny wiatrowe nie tylko wytwarzają czystą energię, ale także służą w celu jej magazynowania. Rozwiązania technologiczne pozwalają na zgromadzenie zapasów wytworzonej energii. Nie mogłaby ona zostać wytworzona, gdyby nie wprawiany w ruch wirnik, który wyposażony jest w łopaty. Ich długość to średnio kilkadziesiąt metrów. Dzięki odpowiedniej długości i budowie łopaty wirnika mogą efektywnie wykorzystać energię kinetyczną wiatru w celu przetworzenia jej na energię elektryczną. Choć łopaty turbin wiatrowych powstają z trwałych i odpornych na działanie różnych czynników materiałów m.in. z lekkiego, ale bardzo wytrzymałego włókna szklanego, to z czasem mogą ulegać uszkodzeniom. Przekładają się one na efektywność pracy poszczególnych wiatraków oraz całych farm wiatrowych, generując straty, których możemy uniknąć. W tym celu należy systematycznie usuwać wszystkie uszkodzenia łopat wirników turbin wiatrowych, korzystając z pomocy specjalistów, a także pamiętać o ich serwisowaniu, co pozwoli uniknąć poważnych awarii. Zajmujemy się naprawą i serwisowaniem łopat turbin wiatrowych. Dysponujemy wiedzą, doświadczeniem oraz odpowiednim sprzętem, który pozwala bezpiecznie przeprowadzać prace na dużej wysokości. 

Dlaczego należy dbać o stan techniczny łopat turbin wiatrowych?

Łopaty turbin wiatrowych ulegają różnym uszkodzeniom powierzchniowym, które z czasem mogą się pogłębiać, prowadząc do poważnych awarii. Najczęściej mamy do czynienia z erozją powierzchniową, która spowodowana jest przez czynniki atmosferyczne. Prowadzi ona początkowo do uszkodzenia powłoki malarskiej, której ubytki sprzyjają szybkiemu niszczeniu kluczowego elementu turbiny wiatrowej. Tempo niszczenia łopat turbiny zależne jest od wielu czynników m.in. warunków, w jakich ona pracuje, dlatego warto pamiętać o systematycznym serwisowaniu wiatraków, dzięki któremu można usunąć skutki erozji i uniknąć konieczności rekonstrukcji uszkodzonych elementów łopat.