BLADES SERVICE
Cień pod sliderem

Nowe turbiny wiatrowe

Siemens wprowadza nową turbinę wiatrową o nazwie STS-3.3-130, która wg firmy będzie odpowiedzią na potrzeby europejskiego rynku przedsiębiorców, których inwestycje dotyczą lądowych farm wiatrowych.

Zdaniem firmy Siemens większość nowych farm wiatrowych powstających na terenie Europie, w tym spora ich część w Niemczech znajdują się w obszarze umiarkowanych wiatrów o niskiej prędkości. Dlatego też, firma postawiła zaspokoić oczekiwania inwestorów i opracowała nowy model turbiny pozwalający na osiąganie lepszych rezultatów w takich warunkach.

Turbina STS-3.3-130 daje możliwość osiągnięcia maksymalnych przychodów już przy wietrze o niskiej prędkości. Turbina o mocy 3,3 MW została zainstalowana na maszcie o wysokości 100 metrów. Średnica rotora ma 130 metrów. Zastosowano tu łopaty o długości 63 metrów. Jednostki te będą dostępne komercyjnie na początku 2017 roku.

Przy projektowaniu turbiny zostały zastosowane doświadczenia zdobyte przy pracy na platformie D3. Pozwoliło to na wdrożenie generatora na trwalszych elektromagnesach, zaprojektowanie nowego wyglądu gondoli, napędu odchylenia oraz udoskonalenie innych elementów. Obecnie możliwe jest zwiększenie precyzji obrotu gondoli nawet przy silnym wietrze. Poprawiono również dokładność regulacji kąta łopat. Tym samym zmniejszono obciążenie statyczne gondoli i masztu. Dodatkową innowacją w konstrukcji urządzenia jest umieszczenie nowego systemu chłodzenia.

Firma Siemens zapewnia, że innowacyjne rozwiązania oraz zwiększenie gabarytów turbiny pozwala na podniesienie rocznej produkcji energii o 17-20%

Na podstawie informacji ze źrodła: siemens.com