Elektrownie wiatrowe na stałe zagościły już w polskim krajobrazie. Jak łatwo można się domyślić, pracujące na polach wiatraki są nieustannie narażone na wiele różnych uszkodzeń. Zagraża im nie tylko wilgoć i promieniowanie UV, ale również silne wiatry. Z tego powodu właściciele turbin wiatrowych powinni o nie odpowiednio dbać. Profesjonalne prace serwisowe i konserwacyjne są gwarancją tego, że wiatrak posłuży bezawaryjnie przez długie lata, nie stając się mniej wydajnym.
Aby łopaty turbiny zachowały swoją żywotność jak najdłużej, powinny przechodzić regularne przeglądy techniczne, przeprowadzane przez specjalistów wykwalifikowanych w zakresie budowy i konserwacji elektrowni wiatrowych. Fachowcy, wykorzystując techniki alpinizmu przemysłowego, dokładnie oglądają każde skrzydło turbiny, szukając ewentualnych uszkodzeń. Jeśli takie się pojawią, specjaliści określają ich rodzaj, przyczynę powstania, sposób naprawy, a także przygotowują dla właściciela poprzeglądowy raport i dokumentację. Nawet pozornie niewielkie uszkodzenie łopaty turbiny może znacząco wpłynąć na wydajność elektrowni. Nienaprawione lub naprawione nieodpowiednią techniką, może wręcz doprowadzić do bardzo poważnej awarii.
Aby nie dopuścić do poważnych uszkodzeń całej wieży wiatrowej, w razie pojawienia się usterek, należy bez zbędnej zwłoki zlecić serwis łopat turbinowych. W jego trakcie specjaliści usuną wskazane podczas inspekcji usterki, wykonując przy okazji pełną dokumentację opisową oraz fotograficzną. Prace serwisowe i konserwacyjne zazwyczaj obejmują renowację powłok malarskich skrzydeł turbiny wiatrowej (czasami również i wieży), naprawę uszkodzeń mechanicznych, a także laminacje, prace szlifierskie itd. W przypadku większych farm wiatrowych dokumentacja dokładnie wskazuje, który wiatrak i skrzydło było naprawiane, gdzie znajdowało się uszkodzenie i jak rozwiązano problem, po to, by właściciel wiatraków mógł prowadzić pełną, szczegółową ewidencję napraw.