BLADES SERVICE
Cień pod sliderem

Jakie elementy turbin wiatrowych najczęściej podlegają naprawie?

W przypadku turbin wiatrowych istnieje kilka elementów, które szczególnie często ulegają awariom bądź zużyciu i wymagają naprawy czy wymiany. W niniejszym artykule przedstawiamy najbardziej problematyczne komponenty turbin wiatrowych oraz metody ich naprawy.

Łożyska

Jednym z kluczowych elementów każdej turbiny wiatrowej są łożyska, na których opiera się cała konstrukcja. Łożyska umożliwiają swobodne obracanie się wirnika w wyniku działania siły wiatru. Na skutek stałego obciążenia oraz wpływu warunków atmosferycznych, łożyska mogą ulec zużyciu lub uszkodzeniu. Częsta kontrola stanu łożysk oraz ich odpowiednia konserwacja są niezbędne dla długotrwałego i bezawaryjnego działania turbin.

Smarowanie

Smarowanie to kolejny kluczowy aspekt utrzymania turbin wiatrowych w dobrym stanie technicznym. Nieprawidłowe smarowanie może prowadzić do przegrzewania się elementów ruchomych, co z kolei może spowodować ich uszkodzenie. Na bieżąco powinno się kontrolować stan smaru oraz jego ilość.

Układ elektryczny

W przypadku turbin wiatrowych bardzo ważny jest także układ elektryczny, którego zadaniem jest przetwarzanie energii mechanicznej na energię elektryczną oraz jej przesył do sieci energetycznej. W przypadku awarii komponentów takich jak falowniki, transformatory czy kondensatory, konieczna jest szybka interwencja, aby nie dopuścić do zastoju w produkcji energii. 

Łopaty wirnika

Łopaty wirnika są jednym z najbardziej eksponowanych na działanie sił zewnętrznych elementów turbiny wiatrowej. Narażone są one na działanie wiatru, deszczu, śniegu i innych czynników atmosferycznych, które mogą prowadzić do ich stopniowego zużycia lub uszkodzenia. Wykonując regularny serwis łopat wiatrowych oraz sprawdzając ich stan techniczny, można wykryć wszelkie pęknięcia czy odkształcenia i odpowiednio wcześnie zareagować na ewentualne problemy.

Napęd i przekładnia

Ostatnim z istotnych elementów turbiny wiatrowej jest układ napędowy i przekładnia, mające za zadanie przeniesienie energii z wirnika na generator. W przypadku awarii tego komponentu może dojść do całkowitej utraty zdolności do produkcji energii elektrycznej